Metody szukania pracy
Sposoby na znalezienie pracy, gdzie szukać, co robić, jak się przygotować.
Jak każde przedsięwzięcie również szukanie pracy wymaga określonego planu działania i strategii.
Punktem wyjściowym powinno być ustalenie, co tak naprawdę chcemy w życiu robić oraz to, do czego mamy predyspozycje. Bywa bowiem, że w akcie desperacji wysyłamy swoje CV wszędzie gdzie się da – strategia ta nie jest najlepsza, istnieje bowiem ryzyko, że utkniemy w pracy, która będzie nas unieszczęśliwiać oraz do której się nie nadajemy.
Zastanów się
Na początek dobrze byłoby zrobić listę swoich mocnych i słabszych stron, listę swoich umiejętności i zainteresowań, jak również oczekiwań zarobkowych i formy zatrudnienia (praca na etat, umowę zlecenie, w miejscu pracy czy w domu). Pomocą mogą nam służyć również znajomi, którzy obiektywnie i z perspektywy ocenią nasze predyspozycje jak również specjalnie powołane do tego agencje doradztwa personalnego albo ośrodki poradnictwa zawodowego.
Każde CV inne!
Warto zrobić gruntowne rozeznanie dotyczące potencjalnego miejsca pracy – dowiedzieć się jak najwięcej o firmie w której zamierzamy pracować, o jej tradycji, wartościach, ludziach, którzy tam pracują, wakatach. Nie wysyłaj standardowego CV do każdego pracodawcy – postaraj się dostosować je do wymogów i oczekiwań danej firmy. To, co w jednym wypadku może zadziałać na naszą korzyść, w innym może nas pogrążyć. Jeśli pracowaliśmy w wielu miejscach, nie należy wypisywać wszystkich dotychczasowych miejsc zatrudnienia – więcej nie znaczy lepiej. Wybierz te aspekty swojego życia zawodowego, które mogą zainteresować potencjalnego pracodawcę i być zbieżne z jego oczekiwaniami.
Jak szukać ?
- Kontakty osobiste
Nie bez znaczenia przy szukaniu pracy są nasze osobiste znajomości i kontakty. Warto rozwijać i budować sieć znajomych, wymieniać się wizytówkami, nie palić za sobą mostów. Utrzymywanie kontaktów z ludźmi z podstawówki lub liceum również może otworzyć przed nami wiele drzwi – kto wie, czy piegowaty okularnik z drugiej ławki nie jest obecnie dyrektorem dużej korporacji? Nie bójmy się pytać znajomych, prosić o pomoc w szukaniu pracy. Osoby, które nas polecają a znają nas osobiście, stają się wiarygodnym źródłem informacji. Szansa, że przełożony, któremu szepnie się słówko przyjmie nas zamiast nieznajomej osoby z ulicy automatycznie wzrasta.
- Bezpośrednie kontakty z potencjalnym pracodawcą
Warto osobiście przejść się po instytucjach w których chcielibyśmy spróbować swoich sił i zostawić w sekretariacie swoje CV oraz dane kontaktowe. Nawet jeśli obecnie nie ma tam wolnych etatów, być może w przyszłości nasze zgłoszenie zostanie wygrzebane ze sterty zgłoszeń oczekujących.
- Prasa i internet
Najpopularniejszymi miejscami publikowania ofert pracy są media – prasa i internet. Wyszukiwarki internetowe dostosowane są do sortowania ofert według wybranych przez nas kategorii – miejsca, branży czy daty zamieszczenia ogłoszenia. Niestety, w owej krainie potencjalnej szansy czyha na nas kilka pułapek – przede wszystkim, nigdy nie mamy pewności czy zamieszczone ogłoszenie jest autentyczne oraz czy pracodawca jest tym, za kogo się podaję. Lepszym sposobem byłby bezpośredni kontakt telefoniczny lub mailowy zamieszczony na oficjalnej stronie owego pracodawcy. Zanim więc złożymy aplikację, upewnijmy się, czy taka firma aby istnieje i co o niej wiadomo. Na portalach internetowych można próbować wyszukać ludzi, którzy dla niej pracują i spytać ich jak wygląda sytuacja od środka. Drugą kwestią jest „data ważności” ogłoszenia – bywa, że oferta wisi na stronie już dłuższy czas, kusząc i dając nadzieję, podczas gdy ogłoszenie jest już dawno nieaktualne.
- Targi pracy
Targi są miejscem, gdzie możemy na żywo zapoznać się z ofertami pracy i poznać osobiście ludzi współpracujących, zatrudnionych lub nawet kierujących w prezentowanych firmach. To dobry moment na pokazanie zainteresowania, zadanie pytań i nawiązanie kontaktów. Łącznie z ofertami pracy z pewnością napotkamy możliwości stażu i praktyk a także oferty szkoleniowe.
- Urząd Pracy
Jest chyba jednym z mniej lubianych sposobów na szukanie pracy, ze względu na negatywne konotacje jakie wiąże ze sobą rejestracja. Wiele osób silnie przeżywa bycie oficjalnie zapisanym jako bezrobotny. O ile zatem wymienione wyżej sposoby poszukiwania pracy mogą dać lepsze rezultaty i dawać większy komfort psychiczny, to nie należy zapominać, że jako instytucja UP oferuje nam świadczenia zdrowotne oraz możliwość czasowego zasiłku. Jest to także miejsce gdzie możemy poszerzyć wiedzę na temat kodeksu pracy, praw i obowiązków pracownika oraz pracodawcy a także skorzystać z poradnictwa zawodowego. Strony internetowe Urzędu Pracy właściwego dla danego miasta oferują nam szczegółowy wgląd w świadczone przez ów Urząd usługi a także podają wiele przydatnych odnośników dotyczących stron, gdzie możemy uzyskać zarówno informacje formalne, jak i listę miejsc oferujących podniesienie kwalifikacji.
Metod szukania jest sporo. Te, które okażą się najbardziej przydatne w naszym wypadku jest sprawą indywidualną. Najważniejsze jednak jest dobre przygotowanie się do poszukiwań i zrobienie gruntownego rozeznania a także świadomość, że prędzej czy później się uda.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna